Pine Knot News - A hometown newspaper with a local office, local owners & lots of local news

REACH Mentoring Program

Schedule: This week in prep sports

 

September 20, 2019



FOOTBALL

Barnum vs. North Woods Friday, Sep 20 at 7 p.m.

Barnum vs. Chisholm Friday, Sep 27 at 7 p.m.

Carlton/Wrenshall at Floodwood High School Friday, Sept. 20 at 7 p.m.

Carlton/Wrenshall vs. McGregor High School Friday, Sept. 27 at 7 p.m.

Cloquet at Hibbing Friday, Sept. 20 at 7 p.m.

Cloquet at North Branch Friday, Sept. 27 at 7 p.m.

Cromwell-Wright vs. McGregor Friday, Sept. 20 at 7 p.m.

Cromwell-Wright at Onamia Friday, Sept. 27 at 7 p.m.

Esko vs. Mora Friday, Sept. 20 at 7 p.m.

Esko at Moose Lake/Willow River Friday, Sept. 27 at 7 p.m.

South Ridge vs. Northeast Range Friday, Sep 20 at 7 p.m.

South Ridge at Cook County Friday, Sep 27 at 7 p.m.

Volleyball

Carlton at Minnesota Showcase in Burnsville Saturday, Sept. 21

Cloquet, South Ridge and Cromwell-Wright at Virginia Invitational Saturday, Sept. 21

Fond du Lac Ojibwe at Northland tournament Saturday, Sept. 21

Esko at Duluth East Saturday, Sept. 21 at 9 a.m.

Wrenshall at Duluth Marshall Saturday, Sept. 21 at 8 a.m.

Wrenshall vs. East Central Monday, Sept. 23 at 7 p.m.

Cromwell-Wright vs. Lakeview Christian Monday, Sept. 23 at 7 p.m.

South Ridge vs. McGregor Monday, Sept. 23 at 7 p.m.

South Ridge vs. Mountain Iron-Buhl Tuesday, Sept. 24 at 7 p.m.

Esko at Cloquet Tuesday, Sept. 24 at 7 p.m.

Barnum at Moose Lake Tuesday, Sept. 24 at 7 p.m.

Carlton vs. Cherry Tuesday, Sept. 24 at 7 p.m.

Barnum vs. Cook County Thursday, Sept. 26 at 7 p.m.

Carlton at Wrenshall Thursday, Sept. 26 at 7 p.m.

Cloquet vs. Duluth Denfeld Thursday, Sept. 26 at 7 p.m.

Cromwell-Wright vs. Silver Bay Thursday, Sept. 26 at 6:30 p.m.

Esko at Hibbing Thursday, Sept. 26 at 7 p.m.

Fond du Lac Ojibwe vs. Bug-O-Nay-Ge-Shig Thursday, Sept. 26 at 5 p.m.

Soccer

CEC boys vs. North Branch Saturday, Sept. 21 at 12 p.m.

CEC boys at Denfeld Monday, Sept. 23 at 6 p.m.

CEC boys at Grand Rapids Tuesday, Sept. 24 at 7 p.m.

Cloquet girls at Henry Sibley Saturday, Sept. 21 at 11 a.m.

Cloquet girls vs. Two Harbors Monday, Sept. 23 at 7 p.m.

Cloquet girls vs. Grand Rapids Tuesday, Sept. 24 at 4:45 p.m.

Cloquet girls at Marshall Thursday, Sept. 26 at 4:30 p.m.

Esko girls vs. Benilde-St. Margaret’s Saturday, Sept. 21 at 4 p.m.

Esko girls at Duluth East Monday, Sept. 23 at 8 p.m.

Esko girls at Mesabi East Tuesday, Sept. 24 at 4 p.m.

Esko girls at Hermantown Thursday, Sept. 26 at 5 p.m.

Cross Country

Cloquet, Barnum, Carlton-Wrenshall, Cromwell-Wright/Floodwood, Esko at Mega Meet Saturday, Sept. 21 at 8:30 a.m. at Milaca Golf Course

Esko vs. Northwestern Tuesday, Sept. 24 at 4:30 p.m. at Norwood Golf Course - Lake Nebagemon

Carlton-Wrenshall, Cloquet, Cromwell-Wright/Floodwood, Esko Thursday, Sept. 26 at 4 p.m. at Hibbing Golf Course

CEC Girls Tennis

Saturday, Sept. 21 at 8:45 a.m. at St. Francis

Monday, Sept. 23 at 4:15 p.m. vs Marshall

Tuesday, Sept. 24 at 4 p.m. at Crosby-Ironton

Girls Swimming & Diving

Saturday, Sept. 21 invitational at 1 p.m. at Lincoln Park Middle School

Tuesday, Sept. 24 at 5 p.m. at Superior

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2019